Transformacja złości

1. Pomyśl o sytuacji…

2. Jakie jej działanie…

Młoda już kilka razy miała wyłączony telefon. Kiedyś zapytałam ją, czy wie, że dzwonię, czy wyświetla jej się mój numer. Powiedziała, że tak. Powiedziałam, że zalezy mi na kontakcie z nią i zapytałam, czy może oddzwonić, gdy znajdzie czas. Powiedziała – Jasne.

Dziś znowu dzwoniłam i nic.

3. Co pomyślałas o tej sytuacji?

Mogłaby dać znać. Nie obchodzę jej.

4. Jakie potrzeby stoją za tą oceną?

Potrzeba bycia wziętą pod uwagę.

5. Co czujesz, gdy je sobie uświadamiasz?

Smutek, frustrację.

6. Czy masz jakąś prośbę do tej osoby?

Zależy mi na kontakcie z toba. Czy mogłabyś powiedzieć, co cię powstrzymuje od zadzwonienia do mnie?

Odpowiedź: NIE WIEM.

 

4 responses to “Transformacja złości”

  1. Hej. Tez probuje NVC, z roznych przyczyn – przez maila. I tez dochodze do “nie wiem” albo – nie, zupeknie nie o to chodzi… I ostatnio odkrylam ze za moimi komunikatami NVP jednak czasami, zamiast otwarcia na potzeby drugiej strony, stoi silna potrzeba “naprawienia” kogos czy jego zycia albo silne przekonanie ze moja potrzeba jest super racjonalna i ta druga strona po prostu jest uparta… Z psobistych doswiadczen: ja dlugi czas nie pisalam do rodzicow bo wiecznie dawali mi rady albo wciaz chcieli poprawiac i sie przejmowali. I wnktoryms momencie postanowilam ze nie chce ich obciazac. Juz jest inaczej ale troche to trwalo. Moze warto Mloda zaoytac co czuje jak Ty dzwonisz albo cos w ten desen?

  2. Na pytanie “Co czuje?” – ma wielkie oczy.
    Z tego jak ją znam ma swój świat, jest zamknieta, potrzebuje czasu, żeby sie rozkręcić w rozmowie, ma swoje sprawy. Normalnie, jestem na dalekim planie. Nic na to nie poradzę. Taki wiek.

  3. Hmm, z tego co pamietam to w tym ´(“nastoletnim”) wieku mialam taki metlik emocjonalny w glowie ze troche mijalo zanim sobie poukladalam… na dodatek moze ona nie wie jak te uczucia nazwac (zgaduje, wiem:)). Ja sobie liste od Ewy spisalam na kartce i nosze przy sobie bo odkrylam ze mam wybitnie ubogie slownictwo zwiazane z nazywaniem tego co czuje.
    No i jasne, kazdy ma swoj swiat i nie zawsze ma innych do niego ochote wpuszczac.

  4. Podoba mi się pomysł z ściągawką na emocje. Nastolatki mają szczególnie wąską listę emocji – OK, fajnie, dobrze, źle, cool, czadowo….

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: